زندگی: مرجع سفر و گردشگری. با شادی سفر کنید! بلیط هواپیما

منو

نطنز و آتشکدهٔ ساسانى

آتشکدهٔ ساسانى نطنز یکی از اماکن تاریخی اصفهان میباشد.

 جاذبه های گردشگری استان اصفهان
آثار باستانی و تاریخی

آتشکدهٔ ساسانى نطنز در حوالى مسجد جمعهٔ نطنز، در میان سکویى به ارتفاع ۲ متر از سطح زمین، آثار عمارت مختصر و جالب‌توجه کوشک‌مانندى وجود دارد که از لحاظ ظرافت و تناسب، شباهت کاملى به آثار ساختمانى دورهٔ ساسانى دارد و احتمالاً جایگاه آتشکده‌اى بوده است.

چهار ستون از هفت ستون اولیه و یک اتاق از چهار اتاق آن، ‌ برپا و به‌جا مانده و بقیه خراب شده است. دو تاقچه از چهار تاقچهٔ آن، که سطح بنا را به تاق بالاى گنبد سنگى وصل مى‌کرده، نیز باقى مانده است.

ابعاد هر یک از اضلاع خارجى بنا ۱۱/۳۵ متر و ضلع داخل بنا ۷ متر طول دارد و دهانهٔ هر تاق ۵/۶۹ متر است. اصل بنا را با سنگ لاشه که روى آن گچ‌اندود شده، احداث کرده‌اند.

معرفی نطنز : شهرستان نطنز با وسعتى حدود ۳،۲۱۰ کیلومترمربع در شمال استان اصفهان واقع شده و از شمال و شمال غربى به شهرستان کاشان و از شرق و جنوب شرقى به شهرستان اردستان و از غرب و جنوب به شهرستان برخوار و میمه محدود است.

در گذشته نام این شهر ”بلیدق“ یا ”بلیدک“ بوده که معنى آن بلده یا شهر کوچک است.

از آثار تاریخى این شهر مى‌توان به آتشکدهٔ ساسانی، محراب کوچه میر، مسجد جمعه، خانقاه و منارهٔ شیخ عبدالصمد، کاروانسراى شاه‌عباسی، آرامگاه عون‌بن‌على و آرامگاه بى‌بى رضیهٔ رومى اشاره کرد.

 

دسته :  آتشکده, آتشکده, استانها, اصفهان, جاذبه های تاریخی, جاذبه های مذهبی

دیدگاه ها